Jméno Vědecké jméno rodu je složeno z řeckých slov krokos (šafrán, krokus) a osmé (vůně) tedy vonící po šafránu. Šafránová vůně byla v antice velmi ceněna.Rozšíření Asi 5 druhů je domácích v jižní Africe. V zahradách se pěstují četní kříženci a odrůdy.
Popis Crocosmia x crocosmiiflora – montbrécievznikla křížením druhů Crocosmia aurea x Crocosmia pottsii v roce 1880. Rostliny dorůstají výšky až 80 cm. Z mečovitých listů vyrůstá rozvětvený květní stonek ukončený klasem drobných nálevkovitých květů v zářivých barvách. Květy mohou být žluté, oranžové nebo červené. Vykvétají v VII. a kvetou až do podzimu. Pěstuje se i množství velkokvětých odrůd.
Pěstování Hlízky nejsou zcela mrazuvzdorné a proto se vysazují až na jaře (IV.) Lze doporučit předpěstování rostlin. Hloubka výsadby by měla být 5 – 8 cm a vzdálenost mezi hlízkami 10 – 15 cm. Rostliny prospívají v živné propustné půdě na teplém chráněném stanovišti. V našich podmínkách je vhodné hlízky každý rok vyjmout z půdy a skladovat v suché chladné místnosti. Pod dobrou přikrývkou by v nejteplejších oblastech mohly přezimovat i v zahradě.
Množení Nejvhodnější je množení dceřinými hlízkami. Je možný i výsev semen v III.
Použití Montbrécie se velmi dobře kombinuje s trvalkami i letničkami. Může se vysadit do větších nádob. Květy jsou vhodné k řezu. Mělo by se vždy vysazovat více kusů ve skupinách.
Montbrécia
Táto rastlinka pochádza z južnej Afriky, kde je miernejšie a suchšie klimatické pásmo ako v našich zemepisných šírkach. To vysvetľuje i to, že nie sú celkom odolné voči mrazu. Šľachtením vznikli bohato kvitnúce a robustné odrody, ktoré sú vhodné do našich záhrad. Miesto na vysádzanie by malo byť teplé, slnečné a chránené hlavne v zime.
Kvalita pôdy má veľký vplyv na odolnosť voči zime. Ak je pôda priepustná, môže sa v zime predísť nebezpečenstvu hniloby. Najlepšie je, ak je v pôde dostatok piesku, aby mohla nadbytočná voda odtekať – radšej viac piesku ako menej. Ak máte ťažkú, hlinitú pôdu, môžu hľuzy v zime odumrieť. Ideálne miesto je pozdĺž južného múru s prístreškom. Vhodnými partnermi sú kotúč (
Eryngium), mliečnik (
Euphorbia),
Caryopteris, letné astry (
Aster amellus). Je vhodná i na rez – strihá sa vtedy, keď sú otvorené prvé kvety.
Vysádzanie
Vysádzajte hľuzu trikrát tak hlboko, ako je jej výška do dobre drenážovanej, humóznej a na živiny bohatej pôdy. Postarajte sa o dostatok vody a živín.
Starostlivosť
Najdôležitejšia je ochrana pred nízkymi teplotami v zime.
Crocosmia síce znáša mráz, no keď je pôda dlhšie premrznutá, môže to poškodiť hľuzu. Na konci jesene sa preto zakryje plocha nad hľuzou vrstvou z lístia a zaťaží sa vetvičkami z ihličnatých stromov. Táto jednoduchá izolácia stačí, aby pôda nezmrzla, prinajmenšom nie tak veľmi. Súčasne sa zamedzuje prílišnej zimnej vlhkosti v oblasti hľuzy. V marci/apríli sa lístie odstráni a potom sa nanesie asi 3 cm vrstva kompostu, ktorá pôdu hnojí a zároveň vytvára predpoklady, aby sa vyvinuli korene. Táto v lete kvitnúca rastlina je vďačná za výživu na jar. Rast môžete podporiť druhou dávkou hnojiva na začiatku júna. Crocosmie nepatria k tým, ktoré vytvárajú nové výhonky rýchlo. Začínajú koncom apríla/začiatkom mája, keď sa pôda oteplí. Ak Crocosmia zle alebo vôbec nekvitne, príčina je v nedostatočnej výžive a zásobovaní vodou.
Dôležité upozornenie: novo vytvorené podzemné výhonky – stolóny – nesmú v žiadnom prípade vyschnúť. Na nich sa tvoria nové hľuzy, ktoré zabezpečia kvitnutie na ďalší rok. Preto ak máte menej odolné odrody, vyberte ich na jeseň aj s väčším množstvom zeme a nechajte prezimovať na chladnom mieste v mierne vlhkom substráte. Zabráňte otriasaniu zeminy, dôkladnému preschnutiu, pretože tým beriete rastline možnosť v ďalšom roku kvitnúť.
Keď oranžová kraľuje….
Časopis Kvety a záhrada
www.kvetyazahrada.sk