Tento článok je prevzatý zo stránky szaboveronika.com. Je automaticky preložený, takže sa niekedy treba dovtípiť, čo tým autorka myslela. Je to jediný podrobný a dôkladný popis ako rozpestovať trvalkové astry zo semienok.
https://sk.szaboveronika.com/articles/dom-i-semja/astra-mnogoletnyaya-posadka-i-uhod.html
Krásna Astra je častým sprievodcom domácich záhrad strednej zóny. Jasná a žiarivá, je miláčikom miliónov pestovateľov kvetov a jej čínske meno znamená “hviezda” z nejakého dôvodu. Avšak sme zvyknutí obdivovať každoročných predstaviteľov klanu, zatiaľ čo ich vytrvalé “sestry” nespravodlivo zostávajú v tieni. Pozrime sa na ne bližšie. Verte mi, trvalky rodu Aster, ktoré majú nízku krásu ušľachtilú krásu, môžu slúžiť ako dôstojná dekorácia najluxusnejšej kvetinovej záhrady.
Čas pristátia
Keďže načasovanie práce nie je príliš striktne určené, kvetinár sám rozhodne, kedy a ako zasiať vytrvalý aster. Ako metódy pestovania semien a semien sa povoľuje. V prvom prípade sa semená vysielajú na jar – na konci apríla – začiatku mája alebo na zimu – v druhej polovici októbra. Napriek tomu odborníci odporúčajú rastúce aster prostredníctvom robustné, dobre vyvinuté sadenice, osiate, na ktoré sa vykonáva skoro na jar. Potom budú mladé rastliny v prvej polovici mája pripravené na prechod na miesto trvalého rastu.
Výsev na sadenie a údržbu sadeníc
Na pestovanie sadeníc trvácnych asterov je potrebná voľná, úrodná zmes pôdy, ktorá by mala byť pred začatím práce rozložená vriacou vodou alebo slabým roztokom akéhokoľvek fungicídu. Priestorná nádoba je vhodná ako prístavná nádrž a ak nie je taký kontajner, môžete si vziať niekoľko širokých kvetináčov. Aby sa maximalizovala rýchlosť klíčenia, mal by sa pripraviť sadivový materiál:
- Asterové semená sú zabalené do bavlnenej obrúsky a ponorené do slabého roztoku manganistanu draselného počas 10 až 12 hodín.
- Po uplynutí času sa zväzok osiva stlačí, zabalí do plastového vrecka a umiestni sa blízko batérie alebo na parapet slnečného okienka.
Naklonené semená sa zasielajú na drážky narezané v pôde, posypané tenkou vrstvou piesku (0,5 cm) a jemne posypané teplou vodou zo sprejovej fľaše. Kontajner s plodinami je zabalený filmom a vyčistený na teplom mieste (+ 20 … + 25 ° C). Prvé výstrely sa zobrazia za 3-5 dní. Hneď ako sa zdajú byť z povrchu, film sa bude musieť odstrániť a teplota okolia sa zníži na + 16 ° C. Pre plný rozvoj rastlín potrebujú len kvalitné osvetlenie a mierne napájanie.
Vo fáze 3-4 pravé listy rozlúšte sadenice podľa schémy 4? 4 alebo v oddelených nádobách a 7-10 dní po postupe, pridajte im roztok komplexného hnojiva. Aby sa zabezpečilo bezproblémové vysadenie rastlín do pôdy 2 týždne pred premiestnením, vyberajte denne na balkón alebo záhradu. V čase výsadby, sadenice by mali tvoriť 2-3 páry pravých listov a rásť do výšky 10-12 cm.
Vysádzanie v otvorenom teréne
Ideálnym miestom pre celoročné astery je slnečné miesto umiestnené na odvodnených, živinových pôdach s neutrálnou reakciou. Krajina na výsadbu je pripravená na jeseň – vykopať ju a oplodniť ju kompostom alebo humusom (2-4 kg / m?). Na jar sa mechanická obrábanie pôdy opakuje, pridá sa superfosfát (30-40 g / m2), draselná soľ a síran amónny (15-20 g / m2) na kopanie.
Pred výsadbou je pôda uvoľnená, vyrovnaná, po ktorej sú plytké drážky odrezané a preliačené usadenou vodou. Sadenice sa vysádzajú v brázdách vo vzdialenosti 20-40 cm (v závislosti od odrody). Koreňové rastliny posypané suchou zeminou. Upozorňujeme, že prvé zavlažovanie novo vysadených asterov sa vykonáva iba za 2-4 dni.Po 10-15 dňoch sa rastlinám odporúča podať hnojivo obsahujúce dusík.
Základná starostlivosť
V obsahu celoročných asters sú ešte nenáročnejšie ako ich ročné “sestry”:
- Záujem o pohodu a vonkajšiu príťažlivosť kríkov – pravidelné mierne zavlažovanie. Nedostatok vlhkosti, rovnako ako jeho prebytok, je mimoriadne škodlivý pre astry. Pri silnom teple by malo byť zalievanie hojné – až 30 l / m? A neskoro, inak by hroty okvetných lístkov zanikli a výsadba bude vyzerať nedbalo.
- Po daždi alebo napájaní musí byť mokrá pôda uvoľnená a zbavená, čím sa kyslík dostane do koreňov. Pred rozvetvovaním sa odporúča, aby sa na vyzdvihnutie rastúcich bočných koreňov navlhčili vlhké zeminy do výšky 7-8 cm.
- Trvalky asteri reagujú na oplodnenie veľmi vďačne. Počas obdobia výsadby sa trikrát podávajú komplexné minerálne hnojivo – jeden týždeň po transplantácii do pôdy, počas obdobia rozmnožovania a na začiatku kvitnutia.
Aby rastliny vyzerali čisto, nezabudnite systematicky odtrhnúť vyblednuté pupene.
Ochrana proti škodcom
Nielen pestovatelia kvetov vysoko oceňujú astter, hviezdna krása je tiež obľúbená hmyzím škodcom.Na výsadbe sú najnebezpečnejšie lúkové chyby, mrholenie, pavúky, mory, vošky, ušnice. Na boj proti parazitom sa používajú buď agrochemikálie (Karbofos, Pyrethrum, Phosphamide, Fundazol), alebo ľudové lieky (koncentrované mydlové roztoky, infúzie cesnaku, tabaku alebo horčice). Návštevy pristátí a plôch. Ak nie je príliš veľa slimákov a slimákov, sú zhromaždené a zničené ručne. V prípade masového útoku sa odporúča ošetriť kríky s Metaldehydom.
Liečba a prevencia chorôb
Plesňové infekcie sú metlou všetkých druhov aster. Pestovatelia kvetov majú spravidla povinnosť mať fusárium, hrdzu, čiernu nohu, múčnatku alebo vertikulovitú. V boji proti nim účinne pomáhajú fungicídne prípravky (Bordeauxova tekutina, Fundazol, Topaz, Kuprozan). A predsa, aby sme zabránili tomuto problému, je oveľa jednoduchšie, než ho vyriešiť. Takže základné pravidlá prevencie:
- Príslušné striedanie plodín – neodporúča sa pestovať rastliny v oblastiach, kde predtým ráno pestoval nočný koláč. Nepoužívajte kvetinovú záhradu v blízkosti ihličnatých stromov.
- Zlepšenie pôdy – včas vykopať oblasť so zavedením humusu a kompostu.Nezabudnite zalkalizovať príliš kyslé pôdy.
- Dodržiavanie poľnohospodárskej technológie – neumožňujú zahusťovanie výsadby a nadmerné namočenie pôdy.
Ak si všimnete, že listy a kvety rýchlo vyblednú a púčiky sú nazelenalé, potom sú prítomné všetky príznaky žltačky s hviezdičkami – nevyliečiteľná vírusová choroba, ktorej nosičmi sú parazity hmyzu. V tomto prípade musia byť naliehavo zničené choré kríky a zvyšné rastliny by mali byť ošetrené škodcami silnými insekticídmi (Pyrethrum, Actellik, Pyrimor).
Populárne druhy a odrody
Pokiaľ ide o kvitnúce trvalé asters sú rozdelené na skoré a neskoré kvitnutie. Prvá skupina pozostáva z nasledujúcich druhov:
- Alpine Astra je kompaktná rastlina s výškou 15-30 cm, v máji kvitnú s pomerne veľkými (až do 5 cm v priemere) sedmokrásky. Populárne odrody sú Glory (modro-modrá) a Wargrave (ružová).
- Astra Bessarabskaya je svieža kefa 65-75 cm vysoká, kvitnúca hojne na začiatku leta s malými fialovými kvetmi.
- Talianska Astra je vysoká (až 70 cm vysoká) krása kvitnúca v júni až júli. Kvety osamelé, veľké – 4,5-5 cm v priemere. Najlepšie odrody sú Rosea (ružová) a Rudolf Goeth (fialová).
Neskoré kvitnúce trvalky rodu Aster zahŕňajú:
- Shrimp aster – rodák zo Severnej Ameriky. Husté kríky s výškou 20-60 cm sú veľmi dekoratívne ešte pred kvitnutím. Najobľúbenejšími druhmi sú Alba flóra zajatia, Niobea (biela), Blue bird, Lady v modrej farbe (bledomodrá).
- Astra Novobelgiyskaya – najobľúbenejší druh v stredných zemepisných šírkach, reprezentovaný početnými odrodami – Jenny (červená), Audrey (ružová), Royal velvet (modrofialová), Desert modrá (fialová-modrá) atď.
- Astra New England – veľmi podobný vzhľadom k predchádzajúcemu tvaru, ale výrazne prevyšuje jeho výšku (až 160 cm). Odrody – Browmann, Constance (purpurová), September Rubin (červeno-ružová).
Príprava na zimu
Stredná jeseň je najlepší čas na transplantáciu a delenie dospelých kefiek vytrvalých asters, ktoré dosiahli päť rokov veku. Propagovať kultúru podobným spôsobom je veľmi výhodné, hlavnou vecou je pokúsiť sa konať s maximálnou starostlivosťou, aby nedošlo k poškodeniu koreňového systému.
Trvalky zimné zimy v otvorenom teréne bez prístrešku. Výnimkou sú mladé rastliny z niektorých teplom milujúcich odrôd, sú pokryté smrekovými listami, suchými listami alebo silnou vrstvou rašeliny pred mrazom.Na jar je úkryt odstránený čo najskôr, aby sa astere zobudili rýchlejšie a začali rásť.