Veronika Maskalik Veľmi nerada po záhrade niečo sypem a striekam. Nechcem si zabiť ryby v jazierku, tie sú silný indikátor – kapú ako prvé.
Slizniaky sa mi veľmi premnožili, tak som si prečítala bezpečnostné technické listy. Vygúglite si a porovnajte si ich k Metarexu a k Ferramolu. Metarex obsahuje metaldehyd, vykazuje toxicitu pre dážďovky, hmyz – aj včely, ryby, vtáky. Zvieratá by museli zožrať viac, preto sa pridáva horká látka, aby nechutil. Ale toxický je. V liste sa spomína podozrenie na poškodenie reprodukčnej schpnosti. Maximálna dávka prípravku pre ošetrenie v plodine za celý rok nesmie presiahnuť 2,8g/m2. Jedna dávka je max 0,5g prípravku Metarex M, čo zodpovedá 30 granulám. Čo asi málokto kontroluje. Navyše sa slizniaky z neho vyslizia na pôdu a rastliny na záhone.
Ferramol obsahuje fosforečnan železitý, výrobca deklaruje, že látka sa bežne vyskytuje v prostredí. Nejaví sa ako toxický. Pre ryby nebezpečný len mierne pri veľmi vysokých dávkach. Dávkovanie 5 g, compact verzia len 2,5 g na meter štvorcový. Po nažratí slizniaky zalezú a už nevylezú, nevyslizujú sa a neumierajú na záhone.
Takže keď, tak Ferramol a keď, tak si odmerať doporučenú dávku na meter a približne toľko, nesypať ho od oka. Čo je aj ekonomické, keďže compact stojí cca 10 eur krabička.
Eko cesty:
Jediné zvieratá, ktoré sú ochotné žrať slizniaky sú kačice indické bežce. Čo asi nie je riešenie pre každého.
Pomôže odstrániť od záhonov so zeleninou vlhké tmavé miesta, kde sa slizniaci radi množia. Rovnako čiernu textíliu a slamu zo záhonov.