Moje skúsenosti sú také, že skalka sa strašne ťažko udržiava. Skalka má imitovať porast na skalách v horách, kde je minimum pôdy. Skalničky sú uchytené v trhlinách skál, majú dokonalú drenáź. Burina im tam robí malú konkurenciu. Respektíve, rastie tam všetko, čo je tie podmienky schopné prežiť.
Keď sa nechá pôda a kamienky, bez ohľadu na to, či je tam fólia alebo nie, zhora sa tam nafúkajú listy a začnú sa rozkladať a do toho nafúka semená burín. Začne to koreniť zhora fólie. Vyhadzovala som fóliu prerastenú zhora burinou a pod ňou sa plazili bledé výbežky trvaliek, ktoré sa chceli rozrastať, ale fólia im nedovolila. Nehovoriac, že tú prerastenú fóliu neviete potom vyhodiť ani do plastov ani do komunálu ani do bioodpadu či kompostu. Vznikne nelikvidovateľná halda odpadu.
Keď sa pod tie kamene dostane pýr, tak ho bez rozobratia skalky nevyberiete. Vlastná skúsenosť.
V podstate, čo zabráni rastu burín je nenechať voľnú pôdu, treba to miesto obsadiť rastlinami, ktoré sa vám páčia. Je také veľké množstvo trvaliek na výber – pôdopokryvné aj vyššie, na všetky druhy stanovištia… Treba záhon vysadiť husto a kým sa trvalky zapoja, pridať letničky. Môže sa mulčovať štrkom cca 6 cm vrstva bez fólie, ale nie za účelom dekorácie ale na ochranu pôdy pred vysychaním a zvetrávaním. Ideálne by mal do roka dvoch zmiznúť pod trvalkami. Druhá možnosť je zamulčovať kompostom tiež aspoň 6 cm. Dobre sa v ňom plejú jednoročné buriny, zabráni klíčeniu semuen burín, trvalky sa potešia.
Nevýhodou kopčeka je, že dažďom sa postupne splavujú živiny a pôda pod kopček. Trvalky treba sadiť na miniterasky, aby im tam voda vsakovala – tu sa predsa len zidu tie kamene. Ja som mala ohraničené záhony plastovým obrubníkom, ktorý časom zmizol pod nánosom splavenej zeminy. Teraz som na spodok kopčeka dala zvýšený záhon, ktorý zadržiava eróziu svahu.