Mulčovanie alebo zaplnenie miesta kvetinkami

Mulčovanie alebo zaplnenie miesta kvetinkami

Ja som začala používať čistý kompost z vriec v takej 5 cm vrstve. Štiepka alebo kôra sa rozkladajú rok dva a odoberajú pri tom živiny z pôdy. Kompost zakryje semená na povrchu a keď vyrastie burina, ľahko sa z neho ťahá. Pridáte tým organiku, postupne sa zapracuje do pôdy. Potom buď prisýpam ďalší, alebo sa rastliny už zapojili a netreba.

Sadím pomerne husto, nenechávam voľnú pôdu ani keď sadím kríky. V prírode je všade, kde prežijú rastliny vyplnené každé miestečko. Pod kríkmi je podrast, v tieni vyrastú tieňomilky, kúsok od kríka tie, čo potrebujú slnko. Pôda nechce byť holá, niečo ju rýchlo zakryje – buď vy alebo burina. 😉 Najväčší boj s burinami zvádzajú milovníci záhrad, ktorí túto potrebu prírody ignorujú a chcú mať kríčky meter od seba a medzi nimi nič. Keď sa medzi kríkmi zapoja iné vaše rastliny, každá si svoj životný priestor chráni a rozťahuje sa tam a keď sa tam presadí nejaká nepozvaná rastlina, vlastne ju medzi nimi vôbec nevidno. Často vyzerá akoby sa maskovala. 😉 Keď čakám, kym sa moje trvalky alebo kríky rozrastú, buď dám trvalky najprv oveľa hustejšie a potom ich rozdávam alebo rozsádzam inde alebo dám tam zatiaľ nenáročné letničky – napr. krasuľky (tie sú krásne), aksametnice a pod. Alebo také presievačky, ktoré zaberú každé voľné miesto – nezábudky, drobné sirôtky, orlíčky, centrant…

Moje foto orlíčkov v alpskej záhradke – zabrali voľné miesta medzi krami a trvalkami. Ani centimeter pôdy nie je voľný.
To isté miesto fotené z ďalej v lete, keď vyrástli rudbekie. Na plote sú beztŕňové černice, medzi trvalkami korenia nové ríbezle. Keď budú potrebovať viac miesta, rudbekie pôjdu preč. Určite je tam aj burina, len ju na prvý pohľad nevidno. 🙂