Patthana Garden 3 – Farby v záhrade

Patthana Garden 3 – Farby v záhrade

T. J. Maher je umelec, maliar, ktorý vytvoril svoju milovanú záhradu. Svoje postupy opísal v knihe Grounded in the Garden, odkiaľ pochádzajú nasledujúce informácie. Princípy práce s farbami, ktoré používa vo svojej umeleckej tvorbe používa aj pri výbere farieb do záhrady. Farbami dokáže vytvoriť takú atmosféru a náladu, akú si želá.

Teória farieb Pri kúzlení s farbami vychádza z farebnej teórie zobrazenej z klasickom farebnom kolese. To jednoducho a vizuálne zobrazuje vzťahy medzi farbami. Základom sú primárne farby – červená, modrá a žltá. Keď sa zmiešajú v rovnakom pomere susedné farby, vzniknú sekundárne farby – oranžová, fialová a zelená. Keď si vyberiete hocijakú farbu na kruhu, farba oproti – komplementárna farba sa k nemu hodí.

Intenzita farby je pri kombinovaní tiež dôležitá. Sýta žltá je príliš silná k vyblednutej ružovej. Farby rovnakej intenzity pôsobia vyrovnane.

Pasujú k sebe ružová a žltá? TJ Maher uvádza príklad, kedy nájdeme ružovú a žltú spolu v prírode – v Škótsku kvitnú ružové vresy a žltokvitnúci útesovec európsky.

Komplementárne farby spôsobia, že farba v prítomnosti svojej komplementárnej viac vynikne, priam vyskočí. Pôsobia spolu energizujúco a stimulujúco.

Foto z knihy Grounded in the Garden

Teplota farby Červená, oranžová a žltá sa považujú za teplé farby, pôsobia vzrušujúco, zdajú sa byť bližšie. To sa dá využiť, ak treba opticky zmenšiť veľkú záhradu. V malej záhrade to pôsobí opačne, ešte ju opticky a pocitovo zmenšujú. Teplé farby priťahujú v záhrade oči, vidíme ich ako prvé. Naopak studené farby ako modrá pôsobia, akoby boli ďalej. V malej záhrade dávajú pocit hĺbky a väčšej vzdialenosti. Čo chceme schovať, to schovame do modrej a odpútame pozornosť žiarivou farbou na inom mieste.

Svetlo a farby Zaujímavé je, že záleží aj na svetle. Teplé žiarivé farby sa spájajú so slnečným teplým miestom, na miesto chladnejšie a tienistejšie sa viac hodia jemnejšie odtiene. Teplé farby tam pôsobia nepatrične. Jemné chladné odtiene na plnom slnku pôsobia vyblednute.

Prechody medzi primárnymi farbami Keď sa použijú primárne farby ako napríklad červená a biela, pôsobia dráždivo až nepríjemne na oči. Neobsahujú v sebe žiadnu zloźku tej druhej farby. Preto ich je potrebné prepojiť tak ako sa miešajú farby. Pridať rastliny vo farbách medzi nimi. Napríklad od oranžovožltej do oranžovej až hrdzavo červeno oranžovej. Niekedy tú primárnu červenú ani nepoužije.

Zelená farba je v záhrade neutrálna, spája všetko dokopy, zeleň listov vytvára pozadie.

Monochromatická výsadba Výsadba v jednej farbe a ešte k tomu modrej môže pôsobiť skôr monotónne a chladne. Trocha teplej farby kde tu prinesie do záhrady život a sofistikovanosť

Pastelové farby Jemné pastelové farby sa v angličtine volajú tint – vznikajú zmiešaním farby s bielou. Pastelové farby sú jemné a pôsobia pokojne a esteticky príjemne a môžu sa kombinovať. Sú ideálne do upokojujúcej záhrady navštevovanej po práci. Sýte farby sa večer strácajú v tieňoch a pastelové vďaka bielej, ktorú obsahujú v súmraku ožívajú a žiaria.

Biela farba sa tiež považuje za neutrálnu. Do záhrady prináša eleganciu a rozsvieti tmavšie kúty. Keď je jej priveľa, môže pôsobiť nudne až rušivo. Aby tomu TJ Maher predišiel, vždy pridá trochu inej farby. Napríklad štipka žltej zvyrazní žlté stredy bielych kvetov krasuliek alebo anemoniek. Bielej pomáha zelené pozadie. Najkrajšie pôsobí ráno a večer, v noci je priam mystická. Tienistá záhrada, keď sa dobre navrhne môže pôsobiť exoticky a mysticky. Kombinácia rôznych textúr a listov doplnená o pastelové, krémové a biele kvety pridá až trblietavý pocit. TJ Maher pripomenul detail, ktorý som si dávno uvedomila aj ja. Že biele kvety majú nevýhodu. Ak vädnú a hnednú na rastline vyzerajú zle. Vyberá si preto druhy, ktoré opadajú a rastlina pôsobí čisto. Autor ešte upozornil na to, že biela nie je vhodná na zjemnenie prechodu medzi primárnymi farbami napríklad červenou a žltou, ešte tam viac vystupuje. Lepšie je použiť postupný prechod odtieňov medzi nimi.

Sivá a strieborná farba. Pomáhajú prepájať rôzne odtiene farieb a dodávajú eleganciu a sofistikovanosť. Výborne spájajú pastelové farby. Vo farebne teplom záhone sivé rastliny ako Artemisia alebo Stachys dodavajú intenzitu ostatným farbám. Strieborné rastliny pridávajú svetlo do tienistých oblastí záhrady.

Opakovanie farieb dodáva výsadbe v záhone súdržnosť. Už to nie je len chaotická zmes farieb, ale cielene vytvorená schéma.

Mixovanie farieb. Existujú výnimky z farebnývh teórií. Hlavne na jar po sivej zime sa človeku žiadajú farby a vtedy privíta aj pestrú kyticu tulipánov bez komplikovaného ladenia odtieňov. Rovnako je to na jeseň, kedy farby v mäkkom teplom svetle pri západe slnka doplnia záhradu výrazné odtiene listov.

Žltá farba je žiarivá, pôsobí šťastne a veselo. Je to primárna farba, veľmi priťahuje pozornosť a môže byť až príliš stimulujúca, preto má mnoho ľudí problém zakomponovať ju do záhrady. TJ Maher má žltú v záhrade rád, primiešava k nej oranžové odtiene. Alebo používa jemnú pastelovo žltú. Rád ju kombinuje s bielou – predstavte si margarétky. Biela a žltá sú posledné farby, ktoré vidno vo večernej záhrade.

Osobný výber. Tak ľudia ako aj celé kultúry vnímajú farby odlišne. Napríklad v západnej kúltúre je biela farba nevinnosti a čistoty a vo východnej farba smútku. Niekomu prídu vyrazné farby príliš ujačané, niekomu pastelové odtiene nudné, iným lahodia. Vnímanie farieb ovplyvnia individuálne spomienky a asociácie aj fyzické videnie pozorovateľa. TJ Maher uzatvára túto tému radou, aby ste si vybrali farby, ktoré vám spôsobujú príjemné pocity.