Novinky rastlinky na našej záhrade

Novinky rastlinky na našej záhrade

K nátržníku pribudla Budleja Davidova
Hortenzia (Hydrangea) ´Noblesse´
Hortenzia (Hydrangea) ružová
Hortenzia (Hydrangea)
Trojpuk Deuzia

Oblibu trojpuků můžeme spojovat také s jejich nenáročností. Dobře rostou v každé normální živné půdě, upřednostňují středně těžké propustné půdy. Škodí jim přílišné sucho a přemokření. Sucho lépe snáší pouze Deutzia scabra. Jinak v suché půdě snadno uvadají a shazují květy. V takové situaci trojpuky co nejrychleji zavlažte, abyste zabránili dalšímu poškození keře. Vyhovují jim slunečné polohy, dobře kvetou i v mírném polostínu.(garten.cz).

Pavinič päťlaločný
Kľukva (cranberry)
 Kľukva vytvára dlhé tenké poliehavé výhony dorastajúce do výšky cca 10 cm, na ktorých sú drobné stálezelené lístky. Z výhonov vyrastajú cez vegetáciu kratšie vzpriamené výhonky, na ktorých sa vytvárajú kvety. Plodom je bobuľa podobná čučoriedke od ktorej sa odlišuje výraznou červenou farbou.
Podobne ako brusnica vyžaduje pre pestovanie kyslé prostredie, ktoré vytvoríme rovnako ako u brusníc. Na rozdiel od brusnice však dobre reaguje na hnojenie. Takisto používame hnojivá bez zásaditej zložky. Na jar v období plného rastu prihnojujeme dusíkatými hnojivami v amoniakálnej forme, v období nástupu kvitnutia a rastu plodov využívame viac fosforečné a draselné hnojivá.
Ďalším rozdielom oproti brusnici je že nielenže nemá rada suché prostredie, ale priam vyžaduje zavodnenie. Rastliny zaplavujeme vodou v jarnom období a zamorený pozemok udržujeme až do jesene. V záhradkách sa to dá jednoducho dosiahnuť výsadbou rastlín do väčších nádob, ktoré nemajú odtokový otvor alebo aspoň častým zalievaním vysokými dávkami vody.
Rez spočíva iba vo vyrezávaní prestarnutých a zahusťujúcich výhonov. Staršie rastliny je tiež vhodné sporadicky skosiť, resp. zostrihnúť. 
Nebolo by lepšie pestovať brusnice?
Brusnice sú nízke polokry s výškou 20 – 30 cm, s kožovitými vždyzelenými listami. Plodom sú červené postupne dozrievajúce dekoratívne bobule. Ich pestovanie je pomerne jednoduché. Možno ich pestovať takmer všade, i v oblastiach, kde sa ostatným ovocninám už nedarí. V záhradách sa pestujú vo forme záhonov, ako súčasť vresoviska alebo ako podrast pod rododendronmi v okrasných výsadbách.
Pri výsadbe zakúpených sadeníc brusníc a ich ďalšom pestovaní treba vychádzať z prirodzených nárokov týchto rastlín. Nakoľko ich domovom sú suché prevažne ihličnaté lesy, vyhovujú im kyslé suché pôdy s malým obsahom živín. Nemajú rady výživné pôdy, vysoký obsah vápnika v pôde a neznášajú premokrenie. Na zamokrenie pozemku rastliny reagujú odumieraním výhonov a veľmi rýchlo i celých rastlín. Preto treba vyberať suchšie stanovištia a pri pestovaní v nádobách alebo vo fóliou vystlatých jamách zabezpečiť odtok prebytočnej vody. Veľmi dobre im tiež vyhovuje pestovanie na hrobčekoch, kde je ďaleko menšie riziko zamokrenia. Pri pestovaní na svahoch, na ktorých nie je pôda prirodzene kyslá treba myslieť na skutočnosť, že sa vápnik v pôde splavuje prirodzene dole svahom, dôsledkom čoho môže dôjsť k úhynu rastlín. Preto treba miesto výsadby zabezpečiť tak, aby sa zabránilo negatívnemu vplyvu vápnika. 
Substrát pre brusnice je podobný ako pre čučoriedky. Vytvoríme ho zo zmesi vrchoviskovej rašeliny, riečneho piesku, listovky, s prídavkom kompostu, perlitu a pilín. Nakoľko majú brusnice plytký koreňový systém, postačuje im hĺbka substrátu 20 – 30 cm. Závlahu vyžadujú iba po vysadení, neskôr sa zavlažujú iba v obdobiach dlhotrvajúceho sucha. Hnojiť treba veľmi opatrne, nakoľko pri prehnojení sa rastliny stávajú citlivejšími na fytoftórovú hnilobu. Vhodné sú hnojivá pre rododendrony a azalky, ktoré neobsahujú vápenatú zložku. Odporúča sa tiež použitie nástielky, najlepšie vo forme pilín alebo kôry.

Vysádzame rastliny z kontajnerov, u ktorých nedochádza pri výsadbe k porušeniu koreňového balu. Vysádzame ich o čosi hlbšie ako rástli v kontajneri. V krátkej dobe vyrastie z koreňového krčka množstvo nových výhonov, ktoré obrastú celý záhon a vytvoria zapojený porast.
Brusnice kvitnú a dozrievajú v dvoch etapách. Prvé kvitnutie je v máji až júni. Úroda z neho je menšia, zberá sa koncom júna. Hlavné obdobie kvitnutia je v júli a auguste. Plody z tejto etapy sú väčšie, kvalitnejšie a chutnejšie, zberajú sa od septembra do októbra. Zber sa v záhradách vykonáva ručne alebo česákmi. (kohaplant.sk)

Leave a Reply